22 Ιουν 2008

SuperLeague 2 Αγωνιστική.

A.C.Strikers - Thraki United 5:1

TSEROKI DREAM - Aprothimos Glyfadas 0:3

Αυτά τα 2 ματς παν πακέτο. Στο γήπεδο κέρδισε ο πιο αποτελεσματικός. Μπορεί οι αντίπαλοι να είχαν κατά τα φαινόμενα άδικα αποτελέσματα, άλλα μέσα στο γήπεδο κέρδισε ο πιο εύστοχος και αποτελεσματικός Πρέπει όμως να σημειωθεί ότι το σκορ του 1ου αγώνα, ήταν άδικο για τον φιλοξενούμενο, μιας και 5 γκολ ήταν πολλά.
pharma74 - ORANDA F.C. 1:1
Ένα ματς το οποίο κρίθηκε στην αποβολή του ενός απο τους 2 επιθετικούς των φιλοξενουμένων. 1-1 το τελικό αποτέλεσμα με όλα να κρίνονται στα τελευταία λεπτά. Και τα 2 γκολ μπήκαν στο τελευταίο 10λεπτό Το 1ο ημίχρονο ήταν ένα ημίχρονο με περισσότερες
του φάσεις για τον φιλοξενούμενο Όμως η αποβολή του 2ου επιθετικού, "κατέστρεψε" το παιχνίδιOranda μπροστά Δύσκολα έβγαζαν κάποια καλή φάση έπειτα. Στο 2ο ημίχρονο ανέβηκαν και οι γηπεδούχοι, έχοντας κάποιες καλές ευκαιρίες να προηγηθούν.
OFI Crete - Panthers Varkiza 0:3
Μια άμυνα η οποία δύσκολα "σπάει" κάνει την ζωή δύσκολη στον αντίπαλο Στην προκείμενη, η ομάδα του ΟΦΗ δεν μπόρεσε να βρει τρόπο να διαπεράσει την αντίπαλη άμυνα, με αποτέλεσμα να μην έχει πολλές ελπίδες για κάτι καλύτερο.
Αντίθετα οι φιλοξενούμενη μπόρεσαν και βρήκαν τους χώρους για να κάνουν την ζημία στον γηπεδούχο και να φύγουν εύκολα με την νίκη εκτός έδρας.

Ecuador - Hellas 0:7

Σένα ματς που ο νέος προπονητής της Εθνικής έδειξε τα πρώτα στοιχεία της δουλείας του. Νίκη απέναντι στον Ισημερινό με 0-7, σκορ που δέν δίνει περιθώριο για πολλά σχόλια.
Η ομάδα του Ισημερινού έπαιξε με ένα πολύ αμυντικό σύστημα ενω αντίθετη η Εθνική μας
με 3 επιθετικούς Το 1ο ημίχρονο ήταν ένας μονόλογος για την Εθνική, με τον Ισημερινό να μην μπορεί να περάσει το κέντρο.
Η αποβολή όμως του Σισμανίδη, έδωσε κάποιους χώρους στους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα να φτάνουν κάποιες φορές μπροστά απo την εστία της Εθνικής, χωρίς όμως κίνδυνο.
Άξιο αναφοράς, η φάση του 1ου ημιχρόνου όπου η Εθνική κέρδισε πέναλτι μετά απο χαμένο πέναλτι .Και τα 2 εκτελέστηκαν άστοχα.

Cosmoteam - iraklis

Πρεμιέρα με πολύ μεγάλα ματς σε μια αμφίρροπη όπως δείχνουν τα πράγματα κατηγορία. Συγκεκριμένα είχαμε:

Sistides F.C. - GERAKAS FC 3-4
FC Tsoukou-tsoukou... - MAKEDONIA F.C. 1-1
AKANTHOS – Λογιστές 4-0
Cosmoteam - iraklis 4-2

Σε ένα συναρπαστικό και αμφίρροπο παιχνίδι, ο GERAKAS FC κατόρθωσε να κάνει μεγάλο διπλό στο κατάμεστο ‘Χειρουργικόν Στάδιο’ (33.000 θεατές) απέναντι στην ομάδα Sistides F.C. που προσπάθησε αλλά δεν μπόρεσε να πάρει ούτε βαθμό. Άτυχοι οι γηπεδούχοι, είχαν αναγκαστική αλλαγή στο τέρμα στο 5ο λεπτό και έναν ακόμη τραυματισμό στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι που έδειξαν πολύ διαβασμένοι, να πάρουν καθοριστική νίκη. Σε αυτό βοήθησαν και τα 2 μεταγραφικά αποκτήματα της τελευταίας στιγμής από τον GERAKA.
Σε ντέρμπι εξελίχθηκε και το 2ο παιχνίδι μεταξύ της νεοφώτιστης FC Tsoukou Tsoukou και της MAKEDONIA F.C. . Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ αλλά η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο ημίχρονο, και παρότι αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 39ο , απέδωσε και σώσανε ένα χαμένο παιχνίδι, παίρνοντας άξια το Χ.
Σε παιχνίδι για έναν εξελίχθηκε το παιχνίδι μεταξύ AKANTHOS και Λογιστές με το σκορ να δείχνει πλασματικό αφού οι ομάδες ήταν πλήρως ισορροπημένες. Η διαφορά έγινε λόγω διαφοράς των φορ των ομάδων. Από τους γηπεδούχους ο Romuald Wałęsa με 3 γκολ σε 5 τελικές (55) και από την άλλη ο Prokopis Myroforidis με 0 γκολ σε 7 τελικές (41)
Τέλος, στο μεγάλο παιχνίδι της αγωνιστικής, η Cosmoteam ‘επιτέλους’ πήρε άτυπη ρεβάνς από τον πρωτοπόρο της προηγούμενης σεζόν Irakli Rotontas και εκμεταλλευόμενη την άριστη τακτική πειθαρχία αλλά και εμπειρία των παικτών, σημείωσε μεγάλη νίκη:

Λογιστές - iraklis rotontas

Παιχνίδια για γερά νεύρα με όλα τα αποτελέσματα ανοικτά….

B` Ethniki.02 1η Αγωνιστική

lekgr - Ieros Lohos 0-1
Το γκολ του Paweł Szewczyk στο 50 λεπτο της αναμετρησης ξυπνησε το προεδρο του Ieros Lohos darvor (που βρισκοταν σε βαθυ υπνο) οπως κατεγραψαν οι καμερες του γηπεδου σε εναν αγωνα που ελλειπαν οι φασεις γιατι οπως φαινεται οι παικτες κ των 2 ομαδων δεν γυρισαν ακομα απο τις παραλιες.Το αποτελεσμα δεν αρεσε καθολου στους γηπεδουχους που ειχαν ξεχασει τi ειναι ηττα.

Orgasmatron FC - keraunos 0-2
Για 4η φορα φετος συνεχιστηκε η παραδοση των 2 ομαδων να ανοιγουν με αγωνα τους την to πρωταθλημα.Οι φιλοξενουμενοι φαινεται να ξυπνησαν απο την αποβολη στο 41 του τσεκουριου Piotr Ciupik και με τα 2 γκολ του Sebastian Domachowski πηραν τη νικη.Ο diopdal βρει ``γρηγορα`` τι φταιει στην ομαδα και ενω εχει το υλικο για πρωταθλητισμο τον τελευταιο καιρο δεν εχει τα αναμενομενα αποτελεσματα.

Dream Team F.C. - Nova Spiderman F.C. 2:1
Οι φιλοξενουμενοι προηγηθηκαν μεν κ τελειωσαν το πρωτο ημιχρονο με το υπερ τους 0-1 αλλα οι παικτες της Dream Team F.C. μετα τις φωνες που ακουσαν απο τον προπονητη στο ημιχρονο ανατρεψαν το εις βαρος τους σκορ και εδειξαν οτι θα ειναι σκληρο καρυδι και φετος.Η Nova Spiderman F.C. οπως και περυσι δεν εκανε καλο ξεκινημα αλλα σιγουρα θα ανακαμψει και θα βρεθει ψηλα.
goals: (0-1)Špoljar,(1-1)Karagiozis , Skandalidis(2-1)

Xavalencia F.C. - A.O.F.P. 2-7
Ενα πολυσυζητημενο παιχνιδι αναμεσα στους 2 περισινους πρωτοπορους.Ο A.O.F.P το αναμφησβητητο φαβορι για αλλη μια χρονια για την πρωτια ειχε σε μεγαλη μερα ολους τους επιθετικους που αγωνιστηκαν και πηρε αυτη την πολυ μεγαλη νικη (σε σκορ και σε αξια).
Ο προπονητης της Xavalencia F.C. δηλωσε οτι το σκορ εφτασε τοσο ψηλα κυριως λογω της αντικαταστασης του βασικου τερματοφυλακα αλλα και απο γκολ που ηρθαν με περιεργο τροπο και δεν αντιπροσοπευει τοσο την εικονα.
goals:(0-1)Guillard, (0-2)Kipling, (0-3)Kipling, (1-3) Kruppke, (1-4) Moré, (1-5)Guillard, (1-6)Moré, (1-7) Warzycha, (2-7)Kruppke .

B` Ethniki.03 1η Αγωνιστική

Απο την αρχή βλέπεις πολλά λένε ... 4 ομάδες με + 3 και στην 3 θέση όσο αφορά την δυναμικότητα του ομίλου , και η πρώτη αγωνιστική άρχισε με γκόλ και θέαμα , 22 γκόλ και ο μέσος όρος του ομίλου στο 5,5 ...

B` Ethniki.04 1η Αγωνιστική

1η αγωνιστική και σ` έναν από τους πιο δύσκολους παραδοσιακά ομίλους της Β Εθνικής.Σ` αυτόν τον όμιλο αναμένεται να ξεχωρίσουν οι παλιοί Squadra Da Pappi,FC PROHOMA και ο υποβιβασμένος της Super League Zorba the Creep.Ομάδα με ερωτηματικό είναι οι Bazeloi που αναμένεται να εξασφαλίσουν άνετα την παραμονή και είναι ικανοί για την έκπληξη στις πιο πάνω θέσεις.Από εκεί και πέρα οι 4 νεοφώτιστοι kronos fc,Ο.Φ.Η,Agiaks of Epirus `Deerhunters και Corolla θα παλέψουν για τη σωτηρία χωρίς να αποκλειστεί το ενδεχόμενο κάποια από αυτές τις ομάδες να πλασαριστεί πιο ψηλά.Η 1η αγωνιστική ήταν η αγωνιστική της 3τσας!Η Squadra Da Pappi στο derby κέρδισε με 3-1 τον Zorba the Creep.Στο παιχνίδι των ``παλιών`` η FC PROHOMA επικράτησε με 1-3 επί των Bazelwn.Τέλος στα παιχνίδια των νεοφώτιστων ο Ο.Φ.Η επικράτησε με 0-3 επί του kronoy fc και ο Agiaks of Epirus`Deerhunters 3-0 επί του Corolla.Οι ομάδες συνεχίζουν την προετοιμασία τους για την επόμενη αγωνιστική.

Γ Εθνική κατηγορία.

Μόνο 2 κατηγορίες αφού δεν έχουμε άτομα...

Γ` Ethniki.14 1η Αγωνιστική
Ξεκίνησε και η Γ Εθνική 14 με όνειρα και φιλοδοξίες για πολλες ομάδες!Οι ομάδες που αναμένεται να διεκδικήσουν την άνοδο είναι ο περσινός πρωταθλητής,χάνοντας όμως την άνοδο στα μπαράζ,Α.Ε ΠΟΝΤΙΩΝ ΞΑΝΘΗ,ΑΕΚ KATERINI F.C και η περσινή έκπληξη του πρωταθλήματος Macedonia Eagles.Από `κει και πέρα ομάδες με ερωτηματικά και σκαμπανευάσματα είναι ο TYDEAS,GNR13 και Paleochora FC.Τέλος οι δύο νεοφώτιστοι Fc Gumulcine kai Empanatinaikos άρχισαν με άγριες διαθέσεις και έδειξαν ότι δεν θα αρκεστούν στη σωτηρία!Στην 1η αγωνιστική είχαμε εκπλήξεις με τους νεοφώτιστους να επικρατούν!2-0 ο Fc Gumucine επί του TYDEA και 4-1!! ο Empanatinaikos επί του GNR13.Στο derby της αγωνιστικής ο Α.Ε ΠΟΝΤΙΩΝ ΞΑΝΘΗ επικράτησε πολύ άνετα με 0-5 επί του Macedonia Eagles.Στο τελευταίο ματς της αγωνιστικής η AEK KATERINI F.C επικράτησε με 1-4 επί της Paleochora FC.Συνέχεια με την επόμενη αγωνιστική.......

Γ Εθνική 10 1η αγωνιστική
Ξεκίνημα και στη Γ Εθνική 10.Σ΄έναν όμιλο με ακλόνητα φαβορί και αουτσάινερ που μπορούν να κάνουν τη ζημιά!Ακλόνητα φαβορί για άνοδο είναι ο Cariolians και η ομάδα που υποβιβάστηκε ΑΕΚ CHIOS.Ομάδα που μπορεί να μπει σφήνα σ` αυτές τις 2 είναι ο Pierikos 1961.Ομάδες που θα παλέψουν για τη σωτηρία και το όσο δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα στη βαθμολογία είναι ο Super Paok,Quahog F.C,Tiniacos F.C.,Krm Sk και το bot της κατηγορίας AMOYLIANI STARS που όμως έχει μία αρκετά δυνατή ομάδα.Στη 1η αγωνιστική επικράτησε ο Pierikos 1961 2-3 επί του Super Paok.Στο derby οι Cariolians επικράτησαν με 3-2 επί της AEK CHIOY.Τέλος οι νεοφώτιστοι επικράτησαν με 2-1 ο Krm Sk του AMOYLIANI STARS και με 1-2 ο Tiniacos F.C. επί του Quahog F.C.Συνέχεια την άλλη Κυριακή!

A.C.Strikers - TSEROKI DREAM 2:0

Ένα γενικα κακο παιχνιδι με τις δυο πλευρες να δυσκολευονται να περάσουν την μπαλα στην αντιπαλη περιοχη. Οι ευκαιρίες της φιλοξενούμενης ομαδας ήταν κυρίως σουτ εκτος περιοχης και όσα έβρισκαν στόχο, έβρισκε τον τεμρατοφύλακα των γηπεδουχων σετοιμοτητα. Οι γηπεδουχοι κατάφεραν απτην άλλη να δυεισδύσουν 2-3 φορες στην περιοχη και τις 2 φορες η μπαλα κατέληξε στα δύχτια. Το 1ο γκολ προήλθε απο πανεμορφη κάθετη μπαλια, ενω το 2ο απο λάθος της άμυνας που βρήκε τον Πολωνο παιχτη της γηπεδουχου μονο με τον τερματοφύλακα.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Thraki United - Aprothimos Glyfadas 2:3

Ένα πολύ γρήγορο παιχνιδι, με την μπαλα να πηγαίνει πανω κατω και το τελικό σκόρ να δικαιώνει και τους φάν του θεάματος αλλα και τον φιλοξενουμενο, ο οποίος ήταν και καλύτερος των γηπεδουχων. Έναν γηπεδούχο βέβαια που αναγκάζεται να παιζει χωρίς κύριο προπονητη, αλλα με τον βοηθό. Στα του παιχνιδιου, οι φιλοξενουμενοι αναπτυσσόμενοι κυρίως απτα πλαγια, δημιουργούσαν πολλές φάσεις, μιας και οι πλάγιοι μεσοι έβγαζαν τους επιθετικους μονους στην περιοχή με τον αντιπαλο τερματοφύλακα. Απτις πολλές προσπάθειες, 3 απαυτές κατέληξαν στα δύχτια της γηπεδουχου. Οι ικανότητες των γηπεδουχων επιθετικων, έδωσε την δυνατότητα να στην ομάδα τους να βρεθουν μπροστά στο σκορ με 2-1 μετά απο ανατροπή. Αλλα η υπερτερότητα των φιλοξενουμενων απτα πλαγια τους έδωσε στο τέλος την δίκαιη νικη.

pharma74 - OFI Crete 1:4

Ένα ματς για το οποίο το μπορούμε να πούμε ένα πράγμα. Ο πιό αποτελεσματικός κέρδισε και τον αγώνα. Το γεγονος οτι οι φιλοξενούμενοι παιζαν απο το 13 λεπτο, δέν τους εμπόδισε να βάλουν σένα ημίχρονο 3 γκολ. Απτην αντιθετη οι γηπεδούχοι δέν εκμεταλλευτηκαν την αριθμητική τους υπεροχή, αν και δικαιούτο πανω απο ένα γκολ. Όπως όμως αναφέρθηκε στην αρχή, ο πιο εύστοχος κέρδισε τον αγώνα.

ORANDA F.C. - Panthers Varkiza 0:2

Οι 2 πιο δυνατές ομάδες του πρωταθληματος και κύριοι διεκδικητες του τίτλου, διαστάυρωσαν τα ξίφη τους σένα ματς για γερά νεύρα. Όχι πολλές ευκαιρίες αλλα πολλές μάχες ήταν αυτό που διέκρινε τον αγώνα. Στο τέλος ο πιο τυχερός και αποτελεσματικός ήταν αυτός που κέρδισε. Το σίγουρο είναι οτι οι 2 τους θα είναι αυτοι που θα παλέψουν μέχρι τέλους για τον τίτλο.

Venezuela 1 : 2 Hellas

Στο τελευταίο ματς του Εθνικού προπονητή μας (εμου :P), έκλεισε μια περίοδο 2 σαιζόν ως NT της Εθνικής με νίκη. Η ομάδα ξεκίνησε πολύ καλά ανοίγοντας το σκορ νωρίς στο 7 μετά από κερδισμένο πεναλτυ. Το πεναλτυ εκτελέστηκε απο τον Σουλίδη αρχικα άστοχα, αλλα εκμεταλλευόμενος την ταχύτητά του, πρόλαβε όλους τους υπόλοιπους παιχτες και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα Η ομάδα συνέχισε καλά, αλλά μετά αποτο 24 λεπτο αναγκάστηκε να συνεχίσει τον αγώνα με 10 παιχτες, μιας και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο αμυντικός μέσος της ομάδας. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η ομάδα της Βενεζουέλας να βρίσκει χώρους μπροστά απο την άμυνα της Εθνικής μας. Παρόλο που η Εθνικη μας έπαιζε με 10 παιχτες, 10 λεπτά μετά την αποβολή κατάφερε να φέρει με τον Σουλίδη την ομαδα μπροστά με 0-2. 4 λεπτά όμως αργότερα οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τον παιχτη παραπάνω και μειώσαν σε 1-2. Αυτό ήταν και το σκόρ του ημιχρόνου, σκορ που έμεινε και μέχρι το τέλος του παιχνιδιου, με την ομάδα μας να καταφέρνει να κρατήσει την δύσκολη νικη.

20 Απρ 2008

Ικανότητες παιχτών για την Εθνική νέων .