CLICK HERE FOR THOUSANDS OF FREE BLOGGER TEMPLATES »

7 Απρ 2008

Super League - Αγωνιστική 8 .

Μόνος στην κορυφή βρίσκεται ο Panthers Varkizaμετά και απο αυτήν την νίκη τουεπι του Aprothimos Glyfadas ο οποίος έπεσε στην 5 θέση, ο OFI Creteέκανε στάση με την ήττα του και έδωσε ανάσα στην Thraki United αλλά τον πλησίασαν η pharma74 και ο ORANDA F.C ,αφού κέρδισαν εύκολα τον TSEROKI DREAM και τον Zorba the Creep.

Προηγούμενη αγωνιστική:
TSEROKI DREAM - ORANDA F.C. 0:3
Zorba the Creep - pharma74 0:4
Aprothimos Glyfadas - Panthers Varkiza 1:2
OFI Crete - Thraki United 0:2

Στο Aprothimos Glyfadas Arena είχε έρθει η ώρα για τον Panthers Varkiza , ο καιρός βοήθησε και το στάδιο γέμισε με 29600 θεατές .Ο γηπεδούχος προτίμησε να κατέβει με το ίδιο σύστημα ,όπως έκανε και ο φιλοξενούμενος αλλά χωρίς τον Paylos Lagos αλλά με τον Ntinos Kyparissis κατάφερε και κέρδισε με 1 - 2 και έμεινε μόνος στην κορυφή με διαφορά 7 βαθμών .Στον αγώνα τώρα ο Πάνθηρας πίεσε από το πρώτο λεπτό και στο 7 ο πίνακας έγραφε 0-1.Στο 26 πάλι απείλησε με μια καλή ευκαιρία αλλά το δοκάρι είπε όχι για το 2 γκολ μετά από σουτ του Buntić ,ενώ χρειάστηκε το δοκάρι και ο τερματοφύλακας στο 37 μετά από σουτ του Piekarek αλλά στο 39 φάνηκε σαν να κοιμήθηκε η άμυνα του γηπεδούχου έτσι ο Krych πετά την μπάλα στον Buntić ο οποίος μπαίνει στην μεγάλη περιοχή και σκοράρει ,το 2 γκολ σαν να ξύπνησε λίγο τους γηπεδούχους αλλά είχαν παιχτεί 45 λεπτά και ο διαιτητής σφύριξε την λήξη του 1 ημιχρόνου . Στο 2 από την αρχή πάλι ο Πάνθηρας στο 48 με τον Buntić αλλά και με τον Piekarek σε μια φάση διαρκείας στην μεγάλη περιοχή του όμως ο gk Mayromatis είπε όχι στην διπλή προσπάθεια για γκολ , στο 67 τραυματίστηκε ο Hatzipanagos αλλά συνέχισε κανονικά ,το κόρνερ που κέρδισε ο γηπεδούχος στο 72 δεν του απέφερε τίποτα και στο 74 έκανε φάουλ και πήρε κίτρινη ο Rosłoń . Ο γηπεδούχος άρχισε να εκμεταλλεύεται τον χώρο που άφηνε ο φιλοξενούμενος και έτσι στο 80 είχε καλή ευκαιρία για να μειώσει το σκορ με τον Rousselet ,δύσκολες στιγμές για πρώτη φορά στον αγώνα δέχεται η άμυνα του Πάνθηρα και στο 81 μετά το πλάγιο ο Sibik έστειλε με σέντρα ακριβείας στην μικρή περιοχή την μπάλα στο κεφάλι του Kalantzis ο οποίος απλά μείωσε σε 1- 2.
Εντύπωση προκάλεσε η ήττα στο Genti Koule , η Thraki Unitedκέρδισε με 0 - 2 σε ένα παιγνίδι με 24385 θεατές , η βροχή δεν αποτέλεσε πρόβλημα αλλά το θέαμα το οποίο απουσίαζε , 2 καλές ομάδες με κλειστές άμυνες πάλευαν να καταφέρουν κάτι ειδικά ο γηπεδούχος φάνηκε στο 1 ημίχρονο να είναι λίγο πιο επιθετικός σε σχέση με τον αντίπαλο του που είχε το μυαλό του στο Χ με την καλύτερη ευκαιρία του γηπεδούχου στο 37 με το σουτ του Roympakis , έτσι κάπως φτάσαμε στο 2 ημίχρονο οπού η Θράκη μπήκε πιο ζωντανά και στο 58 το σουτ του Koltsidas ανάγκασε τον Theuwen στην πρώτη του απόκρουση.Στο 81 έπρεπε να φτάσουμε για το 1 γκολ μετά από κούρσα από τα αριστερά όπως επιτίθεται ο Tzanetis και πριν περάσει το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε την θανατηφόρα σέντρα στο κενό χώρο και ο Koltsidas με εντυπωσιακό τρόπο άνοιξε το σκορ και πάγωσε το στάδιο, οι παίχτες του ΟΦΗ πριν καταλάβουν ότι χάνουν ήρθε στο 86 ο Kreuz που πήρε την μπάλα με φάουλ , που δεν είδε ο διαιτητής, κατέβηκε από το κέντρο ως τη μεγάλη περιοχή σαν να είναι σταματημένοι οι αντίπαλοι του και με ένα δυνατό διαγώνιο σουτ έκανε το 0-2 και έδωσε τους πολύτιμους 3 βαθμούς στην ομάδα του .